Van Hall Larenstein University of applied sciences

Verdiepingsmodule Toegepaste Ecologie

In deze verdiepingsmodule leer je een eigen visie op een natuurbeheersvraagstuk of landschapsinrichting formuleren. En je leert typische adviezen bij inrichting, beheer en ontwikkeling van natuur met vakinhoudelijke argumenten onderbouwen.

Deeltijd studenten Bos- en Natuurbeheer krijgen buiten les.

Open dagen

  • donderdag

    26 maart

  • Leeuwarden & Velp

Verdiepingsmodule Toegepaste Ecologie

Deeltijd studenten Bos- en Natuurbeheer krijgen buiten les.

Open dagen

In deze verdiepingsmodule leer je een eigen visie op een natuurbeheersvraagstuk of landschapsinrichting formuleren. En je leert typische adviezen bij inrichting, beheer en ontwikkeling van natuur met vakinhoudelijke argumenten onderbouwen.

Losse verdiepingsmodule Toegepaste Ecologie

VelpLosse moduleDeeltijdWater & NatuurKlimaat & OmgevingNederlands

De losse verdiepingsmodule Toegepaste Ecologie is een onderdeel van jaar 2 van de hbo deeltijd bachelor Bos- en Natuurbeheer. Het doel van deze module is verdieping van vakkennis en -vaardigheden binnen de toegepaste ecologie. Je volgt de lessen samen met de studenten van de deeltijd opleiding.

De module

De module

Deze verdiepingsmodule bevat de volgende onderdelen:

  1. Bij het Biomonitoringsplan wordt er gewerkt aan het opstellen van een samenhangend beheersevaluatieprogramma voor een natuurgebied, inclusief een monitoringsplan.
  2. In de hoorcollege-series Landschapsecologie en Vegetatiekunde wordt ingegaan op het ecologisch en hydrologisch functioneren van een landschap en haar karakteristieke vegetatie.
  3. Bij Natuur- en Faunabeheer worden de ecologische achtergronden en actuele inzichten bij inrichting en beheer uitgediept. Cursisten krijgen ter voorbereiding op hoorcolleges literatuur aangereikt die zelfstandig bestudeerd dient te worden. Bij Faunabeheer komt de Wet natuurbescherming uitgebreid aan bod, en wordt het uitvoeren van een QuickScan op landgoed Larenstein geoefend.
  4. Daarnaast worden er excursies georganiseerd naar een paar karakteristieke Nederlandse ecosystemen zoals bijvoorbeeld duinen, laagvenen, beekdalen, heide en bossen, en uiterwaarden.

Wat levert deze module je op?

Aan het einde van de module ben je in staat zelfstandig inventarisatiegegevens te analyseren of te classificeren. Daarnaast heb je geoefend met vakspecifieke softwarepakketten, zodat je in staat bent omgevingsvariabelen te interpreteren. Tenslotte heb je verdiepend inzicht verworven in het functioneren van karakteristieke Nederlandse ecotopen.

Toetsinformatie

Toetsing gebeurd op de volgende manieren:

  • Biomonitoringsplan - indienen van een plan
  • Faunabeheer - deze toets wordt schriftelijk afgenomen
  • Landschapsecologie - deze toets wordt schriftelijk afgenomen
  • Natuurbeheer – deze toets is computergestuurd
  • Vegetatiekunde - deze toets wordt schriftelijk afgenomen

Praktische informatie

Praktische informatie

  • Startdatum: 5 februari 2026
  • Locatie: Velp
  • Duur: 13 studiedagen en 2 toetsdagen
  • Data: 5, 12, 26/2; 5, 12, 19, 26/3; (9/4 toets) 23/4; 7, 21, 28/5; 4, 11/6 (18/6 toets)
  • Kosten: € 4.260,00
  • Studiebelasting: voor de module is ongeveer 20 uur studiebelasting per week gerekend
  • Toelatingsadvies: havo-diploma of mbo-opleiding niveau 4 afgerond. Heb je vragen of twijfel je of je voldoet aan de toelatingsadvies? Neem gerust contact met ons op, we denken graag met je mee. Wij adviseren om eerst de module Inventarisatie en inrichting te volgen.

Voorwaarden

Om deze module te kunnen volgen dien je de volgende basiskennis te hebben:

  • Kennis van wis- en scheikunde, hierbij is het van belang dat je eenvoudige berekeningen kan maken en basiskennis hebt van chemie inclusief het jargon (HAVO-niveau). Het begrijpen dat planten N-verbindingen, P-verbindingen etc. nodig hebben en de VER-problematiek volgen is voldoende.
  • Basiskennis vegetatiekunde, zoals kennis van vegetatiekundige begrippen en ervaring met het correct gebruik van de Veldgids. Plantengemeenschappen van Nederland (Schaminée et al, 2022);
  • Basiskennis ecohydrologie, zoals kennis van het functioneren van grondwaterstromingen en de rol van bodemeigenschappen op de vegetatie;
  • Basiskennis bedreigingen voor biodiversiteit, zoals kennis van eutrofiëring, verdroging, versnippering en klimaatverandering (Stobbelaar et al., 2022).

Genoemde literatuur

Schaminée, J., Haveman, R., Hennekens, S., Horsthuis, M., Janssen, J., De Ronde, I., Sýkora, K. (2019). Veldgids. Plantengemeenschappen van Nederland (2de editie). KNNV Uitgeverij.

Stobbelaar, D. J., Van Loon, H., & Wintermans, J. (2022). Landschapsecologie. Laag voor laag leren combineren. Wageningen Academic Publishers.

Vragen?

Heb je nog vragen over de module of je inschrijving, neem dan contact op via 026 369 5600 of professional@hvhl.nl.

Klik hier voor het gehele aanbod van losse modules.

Hogeschool Van Hall Larenstein (HVHL) behoudt het recht om wijzigingen in een studieprogramma, docenten en de inhoud aan te brengen als dat nodig is voor het bereiken van het resultaat of in geval van overmacht.

De bovengenoemde prijs is onder voorbehoud van eventuele tussentijdse prijswijzigingen.

Aanmelden

Aanmelden

  1. Meld je aan als cursist via deze link
  2. Klik op Nieuwe aanmelding
  3. Maak een account aan
  4. Schrijf je in
  5. Een van onze docenten neemt contact met je op.

Meld je nu aan voor deze module